Vítejte na internetových stránkách společnosti Schneider Electric

Vítejte na našich internetových stránkách.

Pro zobrazení dostupných produktů si můžete zvolit jinou zemi. Případně můžete přejít na globální internetové stránky, pokud chcete zobrazit informace o společnosti.

Zvolit jinou zemi nebo region

 • Silhouette Of People On Greeting To The Sun Installation At Sunset.

  Let’s move the date!

  We’re partnering with Global Footprint Network to ensure that sustainable solutions for our planet are within reach. Together, we can move the date of Earth Overshoot Day.

  Learn more
 • Woman using an electric charging station to power her vehicle. Sustainability, EVlink

  Accelerating the energy transition in 4 dimensions

  Schneider Electric CEO, Jean-Pascal Tricoire says that the transition to low-carbon energy systems is achievable, but decision makers must act now to accelerate clean electrification, decarbonization and energy productivity improvement.

  Learn more
 • Default Alternative Text

  Joining the Climate Leadership Council’s Founding Members

  It is our corporate duty to fight climate change triggered by carbon emissions. We’re proud to be working with top global companies, NGOs and stakeholders on the Climate Leadership Council.

  Learn more
 • Default Alternative Text

  Envisioning a sustainable future

  Innovation is leading the way toward a carbon-neutral world. Discover how in our Strategy & Sustainability Highlights Report.

  Read the report

  Udržitelnost je jádrem naší strategie.

  Naším úkolem je pomáhat firmám dosahovat plnění energetických výzev a lepší provozní efektivity. Etické chování a zodpovědnost je základem naší práce se zákazníky, partnery a dodavateli i našimi zaměstnanci a komunitami, ve kterých působíme. Chceme být korporátním občanem a zodpovědným zaměstnavatelem. V nových ekonomikách rozvíjíme řešení pro zajištění spolehlivé energie 1,1 miliardě lidí, kteří nemají přístup k energii. Ve vyspělých zemích řešíme problémy stovek miliónů lidí trpících nedostatkem paliv.

  • Our strategy and sustainability go hand in hand

   We believe that sustainability must be the endgame of any company in today’s world. It’s at the core of our strategy and a great value that we deliver to our customers, shareholders and employees.

  • Strategie a udržitelný rozvoj Největší události 2015 - 2016

   Zjistěte, jak řešíme energetické mezery a podporujeme efektivitu kdekoli.

   Přečtěte si zprávu
   SD report 2016